Aberdeen Central to Edinburgh West

Aberdeen Central

Candidate Name

Party

Votes Cast

Eleanor Anderson

Liberal Democrat

4,403

Andrew Cumbers

Scottish Socialists

523

Richard Lochhead

SNP

7,609

Lewis MacDonald

Labour

10,305

Tom Mason

Conservative

3,655

 

Majority

   

2,696


Aberdeen North

Candidate Name

Party

Votes Cast

Brian Adam

SNP

9,942

James Donaldson

Liberal Democrat

4,767

Iain Haughie

Conservative

2,772

Elaine Thomson

Labour

10,340





Majority

   

398


Aberdeen South

Candidate Name

Party

Votes Cast

Mike Elrick

Labour

9,540

Irene McGugan

SNP

6,651

Nanette Milne

Conservative

6,993

Nicol Stephen

Liberal Democrat

11,300

Scott Sutherland

Socialist Worker

206

   

Majority

   

1,760


Airdrie and Shotts

David Miller

Liberal Democrat

2,345

Mr Gil Paterson

SNP

9,353

Patrick Ross Taylor

Conservative

3,177

Karen Whitefield

Labour

18,338

   

Majority

   

8,985


Angus

Candidate Name

Party

Votes Cast

Ron Harris

Conservative

7,154

Ian McFatridge

Labour

6,914

Dick Speirs

Liberal Democrat

4,413

Andrew Welsh

SNP

16,055

   

Majority

   

8,901


Argyll and Bute

Candidate Name

Party

Votes Cast

Duncan Hamilton

SNP

9,169

George Lyon

Liberal Democrat

11,226

David Petrie

Conservative

5,312

Hugh Raven

Labour

6,470

   

Majority

   

2,057


Ayr

Candidate Name

Party

Votes Cast

Elaine Morris

Liberal Democrat

1,662

Phil Gallie

Conservative

14,238

Roger Mullin

SNP

7,291

Ian Welsh

Labour

14,263

MSP elected



Majority

25








Banff and Buchan

Candidate Name

Party

Votes Cast

Mr David Davidson

Conservative

5,403

Megan Harris

Labour

4,321

Maitland Mackie

Liberal Democrat

5,315

Alex Salmond

SNP

16,695

   

Majority

   

11,292


Caithness, Sutherland and Easter Ross

Candidate Name

Party

Votes Cast

Richard Jenkins

Conservative

2,167

Jean Urquhart

SNP

6,035

James Hendry

Labour

6,300

James Campbell

Independent

554

Ewen Stewart

Independent

282

Jamie Stone

Liberal Democrat

10,691

   

Majority

   

4,391


Carrick, Cumnock and Doon Valley

Candidate Name

Party

Votes Cast

David Hannay

Liberal Democrat

2,441

Mr Adam Ingram

SNP

10,864

Cathy Jamieson

Labour

19,667

John Scott

Conservative

8,123

   

Majority

   

8,803


Central Fife

Candidate Name

Party

Votes Cast

Keith Harding

Conservative

1,918

Jane Ann Liston

Liberal Democrat

1,953

Tricia Marwick

SNP

10,153

Henry McLeish

Labour

18,828

   

Majority

   

8,675


Clydebank and Milngavie

Candidate Name

Party

Votes Cast

Rod Ackland

Liberal Democrat

4,149

Dorothy Luckhurst

Conservative

3,688

Des McNulty

Labour

15,105

Jim Yuill

SNP

10,395

   

Majority

   

4,710


Clydesdale

Candidate Name

Party

Votes Cast

Charles Cormack

Conservative

5,814

Sandra Grieve

Liberal Democrat

3,503

Karen Gillon

Labour

16,755

Anne Winning

SNP

12,875

   

Majority

   

3,880


Coatbridge and Chryston

Candidate Name

Party

Votes Cast

Jane Hook

Liberal Democrat

1,889

Peter Kearney

SNP

7,519

Gordon Lind

Conservative

2,867

Elaine Smith

Labour

17,923

   

Majority

   

10,404


Cumbernauld and Kilsyth

Candidate Name

Party

Votes Cast

Cathie Craigie

Labour

15,118

Hugh O'Donnell

Liberal Democrat

2,029

Robin Slack

Conservative

1,362

Andrew Wilson

SNP

10,923

   

Majority

   

4,195


Cunninghame North

Candidate Name

Party

Votes Cast

Calum Irving

Liberal Democrat

2,900

Mike Johnston

Conservative

6,649

Mrs Kay Ullrich

SNP

9,563

Allan Wilson

Labour

14,371

   

Majority

   

4,808


Cunninghame South

Candidate Name

Party

Votes Cast

Irene Oldfather

Labour

14,936

Stuart Ritchie

Liberal Democrat

1,717

Michael Russell

SNP

8,395

Mr Murray Tosh

Conservative

3,229

   

Majority

   

6,541


Dumbarton

Candidate Name

Party

Votes Cast

Jackie Baillie

Labour

15,181

Paul Coleshill

Liberal Democrat

4,035

Mr Lloyd Quinan

SNP

10,434

Donald Reece

Conservative

5,060

   

Majority

   

4,747


Dumfries

Candidate Name

Party

Votes Cast

David Mundell

Conservative

10,447

Elaine Murray

Labour

14,101

Stephen Norris

SNP

7,625

Neil Wallace

Liberal Democrat

6,209

   

Majority

   

3,654


Dundee East

Candidate Name

Party

Votes Cast

Harvey Duke

Scottish Socialists

530

Raymond Lawrie

Liberal Democrat

2,153

John McAllion

Labour

13,703

Iain Mitchell

Conservative

4,428

Shona Robison

SNP

10,849

   

Majority

   

2,854


Dundee West

Candidate Name

Party

Votes Cast

Gordon Buchan

Conservative

3,345

Calum Cashley

SNP

10,804

Elizabeth Dick

Liberal Democrat

2,998

Kate Maclean

Labour

10,925

James McFarlane

Scottish Socialists

1,010

   

Majority

   

121


Dunfermline East

Candidate Name

Party

Votes Cast

Helen Eadie

Labour

16,576

Fred Lawson

Liberal Democrat

2,275

David McCarthy

SNP

7,877

Carrie Ruxton

Conservative

2,931

   

Majority

   

8,699


Dunfermline West

Candidate Name

Party

Votes Cast

Douglas Chapman

SNP

8,539

Elizabeth Harris

Liberal Democrat

5,591

James Mackie

Conservative

2,981

Scott Barrie

Labour

13,560

   

Majority

   

5,021


East Kilbride

Candidate Name

Party

Votes Cast

Linda Fabiani

SNP

13,488

Ewan Hawthorn

Liberal Democrat

3,373

Andy Kerr

Labour

19,987

Craig Stevenson

Conservative

4,665

   

Majority

   

6,499


East Lothian

Candidate Name

Party

Votes Cast

Judy Hayman

Liberal Democrat

4,147

Calum Miller

SNP

8,274

Christine Richard

Conservative

5,941

John Home Robertson

Labour

19,220

   

Majority

   

10,946


Eastwood

Candidate Name

Party

Votes Cast

Rachel Findlay

SNP

8,760

Anna McCurley

Liberal Democrat

4,472

Kenneth Macintosh

Labour

16,970

John Young

Conservative

14,845

   

Majority

   

2,125


Edinburgh Central

Candidate Name

Party

Votes Cast

Brian Allingham

Independent

364

Sarah Boyack

Labour

14,224

Jacqui Low

Conservative

6,018

Ian McKee

SNP

9,598

Andy Myles

Liberal Democrat

6,187

William Wallace

Independent

191

Kevin Williamson

Scottish Socialists

830

   

Majority

   

4,626


Edinburgh East and Musselburgh

Candidate Name

Party

Votes Cast

Jeremy Balfour

Conservative

4,600

Susan Deacon

Labour

17,086

Mr Kenny MacAskill

SNP

10,372

Marjorie Thomas

Liberal Democrat

4,100

Derrick White

Scottish Socialists

697

Michael Heavey

Independent

134

   

Majority

   

6,714


Edinburgh North and Leith

Candidate Name

Party

Votes Cast

Ronald Brown

Scottish Socialists

907

Malcolm Chisholm

Labour

17,203

Anne Dana

SNP

9,467

Jamie Sempill

Conservative

5,030

Sebastian Tombs

Liberal Democrat

4,039

   

Majority

   

7,736


Edinburgh Pentlands

Candidate Name

Party

Votes Cast

Stewart Gibb

SNP

8,770

Ian Gibson

Liberal Democrat

5,029

Iain Gray

Labour

14,343

David McLetchie

Conservative

11,458

   

Majority

   

2,885


Edinburgh South

Candidate Name

Party

Votes Cast

Margo MacDonald

SNP

9,445

Angus MacKay

Labour

14,869

Mike Pringle

Liberal Democrat

8,961

Iain Whyte

Conservative

6,378

William Black

SWP

482

   

Majority

   

5,424


Edinburgh West

Candidate Name

Party

Votes Cast

Lord James Douglas Hamilton

Conservative

10,570

Carole Fox

Labour

8,860

Margaret Smith

Liberal Democrat

15,161

Graham Sutherland

SNP

6,984

   

Majority

   

4,583